Diş Buğdayı

Çocuk sahibi olmanın eğlenceli bir tarafı da kutlayacak hep bir şeylerin olması sanırım. Biz de Aras'ın ilk kutlama partisini 6.5 aylıkken ilk dişi çıktığında gerçekleştirdik. Evde ufak bir organizasyonla ilk dişinin gelişini kutladık. Diş buğdayı Türk geleneklerine göre bebeğin ilk dişi çıktığında yapılan bir tören. Bu geleneğe göre dişlerin sağlam ve sağlıklı olması için buğday ve nohut haşlanır ve misafirlere ikram edilir. Kutlama esnasında, bebeğin başından aşağı okunmuş buğday serpilir. Önüne bir takım eşyalar konarak seçim yapması beklenir. Biz Aras'ın önüne tarak, makas, telefon, bilgisayar ve kalem koyduk. Geleneklere göre bebek hangisine yönelirse gelecekte onunla ilgili mesleğe sahip olacak demekmiş. Aras'ın tercihi kalemden yana oldu. Bakalım büyüyünce ne olacak.


Hazırlıklar diş buğdayı yapacağımız günün bir gün öncesinden başladı. Hemen şeker hamurundan diş şeklinde pasta siparişi verdik ve diş buğdayını hazırlamak üzere buğday ve nohut ıslattık. Diş buğdayını miktar olarak misafir sayısına göre ayarlayabilirsiniz. Biz 750 gr buğday, 250 gr nohut kullandık. 

Haşladığımız buğday ve nohutu büyük bir kaba koyduk ve misafirlerin kendi tercihlerine göre ilave edecekleri diğer malzemeleri ayrı kaplarda servis yaptık. Diş buğdayına tat vermesi için yanında bizim yaptığımız gibi  fındık, ceviz, bonibon, hindistan cevizi, kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı, pudra şekeri, badem, meyve şekeri ve pasta şekeri kullanabilirsiniz.Bugünün anısı olarak hediye etmek üzere internetten sipariş verdiğim dişli hediye çubuklarını, içine mavi badem şekeri koyduğum keseleri de bağlayarak bir hafta öncesinden hazır etmiştim. Aras'ın ilk diş hatırası olarak herkese bunlardan dağıttık.


Dişli pastamız, diş buğdayımız, diş şekerlerimiz ve hazırladığımız diğer pasta ve böreklerle soframız oldukça güzel oldu.

Aslına bakarsanız böyle mutlulukları paylaşmak hayata ayrı bir anlam katıyor. Bizim için ileride fotoğraf albümlerine bakıp tebessümle hatırlayacağımız, Aras'a anlatacağımız güzel bir gün oldu.

Sevgiyle kalın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder