2 Yaş Çocuğu

Son zamanlarda Aras’la olabildiğince fazla vakit geçirmeye çalışıyorum. Artık iyice kitap, defter ve kalemle haşır neşirliği arttı. Birlikte oyunlar oynuyoruz, resimler yapıyoruz ve belgesel seyrediyoruz. Belgesellerdeki hayvanları seyretmek en favorimiz. Bazen bu yaştaki çocukları oyalamak, eğlendirmek, ilgisini çekebileceği, öğrenebileceği faaliyetler bulmak zor. Araştırmalarım sonucu 2 yaşından sonra çocuğunuzla yapabileceğiniz faydalı olabilecek  faaliyet listesini fikir olması açısından sizlerle de paylaşmak istedim:

 • Renkli boya kalemleriyle basit resimler yapabilirsiniz. Biz en çok top, kuş, kelebek, araba ve gülen suratları çizmekten hoşlanıyoruz.
 • Birlikte zeka geliştirici oyuncaklarla oynayabilirsiniz. Örnek olarak çubuğa halka geçirmek, lego oyuncaklarla oynamak,  oyuncak bloklardan kule yapmak vs. 3 yaşına kadar büyük parçalı Legolarla oynamasını tavsiye ederim.
 • Birlikte oyun hamurundan şekiller yapabilirseniz. Biz henüz başlamadık, oyun hamurunu yer endişesiyle bir türlü güvenip veremiyorum.
 • İlk sözlüğüm, renkler ve hayvanlar tarzı kitaplardan faydalanabilir, içinde yer alan resimleri tek tek söyleyip öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Biz sayıları saymayı, sayıları göstermeyi çok seviyoruz. Bunu defalarca tekrarlıyoruz hatta :)
 • Müzikle dans etmek, şarkılar mırıldanmak da favorilerimizden.
 • Birlikte kitap okuyup, resimlerini anlatabilirsiniz. Aynı şekilde yaşına uygun çizgi filmlerden yararlanıp çizgi filmi ona anlatabilirsiniz. Biz bunu yapmayı çok seviyoruz. Artık çizgi filmler anne ile daha eğlenceli diyebilirim :)
 •  En sevdiğimiz faaliyet tüm oyuncakları oyuncak kutusundan boşaltıp tekrar oyuncak kutusuna dizmece. Aslında bu sayede oyuncaklarını toplamayı da öğreniyor.
 • Fiziksel aktivite olarak da kovalamaca, saklambaç ve top oynamak da vücut kaslarını ve el kol koordinasyonunu geliştirmesine  yardımcı oluyor.

İyi eğlenceler

2 yorum:

 1. Benimle Oynar mısın Anne diye bir kitabım vardı, çok işime yaramıştı. Yapacak bir sürü güzel aktivteyle doluydu, tavsiye ederim:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Ben de bakacağım. Bu yaşda oyalaması zor gerçekten

   Sil