Bebeklerde Göz Çapaklanması

Yeni doğduğumuzda her bebeğin yaşayabileceği sıkıntılar bizi de bekliyordu. Uzunca bir süre Aras'ın gözünün çapaklanmasıyla uğraştık diyebilirim. Hem kendi doktoruna hem de göz doktoruna muayene olduk. Aynı sorunla karşılaşan/karşılacak annelerle bu süreci paylaşmak, neler yapılabileceğine dair paylaşımda bulunmak istedim.Doktorun da tavsiyesiyle kaynatılmış ılık suyla her biri için ayrı steril pamuk kullanarak iki gözü hergun sildik. Yatak çarşaflarını sık sık değiştirdik. Ve en önemlisi her iki gözün iç kısmına masaj uyguladık.

Daha önce karşılaşmadığım bir durum olduğu için panik yapmıştım. Ama sonradan gerek doktorun açıklamaları gerekse araştırmalarım bunun olağan bir durum olduğunu, endişe edilecek bir rahatsızlık olmadığını öğrenmemi sağladı. Bizim sorunumuz herhangi bir enfeksiyondan kaynaklı değildi. Doktor muayenesinde göz yaşı kanalının tıkalı olabileceğini, kanalı açmak ve rahatlatmak için masaj yapmamız gerektiğini söyledi. Temiz baş veya işaret parmağınızla göz yaşı kesesi üzerine (gözün burunla arasında kalan kısmına) yukarıdan aşağı masaj bu problemin kesin çözümü. Bu masaj içeride biriken sıvının çıkmasına olanak sağlıyor ve kanalı rahatlatıyor. Allaha şükür konjonktivit tehlikesi ile hiç karşı karşıya gelmedik.


İnternette okuduğum bir yerde nedeninin bebeğin kafasının hızla büyüdüğü için göz yaşı kanalını tıkadığı, sonrasında kanalında bu büyümeye adapte olarak genişleyerek açıldığı yazıyordu. Sonuçta bunun tedavisi ne çay ne de anne sütüyle pansuman. Anne sütünün geçirdiği kanısının tamamen yanılgı olduğunu bizzat yaşadım. Doktorun vereceği damlalar ve masaj bu sıkıntıyı atlatmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder