Hamilelik Sürecinde Yapılan Kontroller, Testler

Hamileyseniz ya da bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız hamilelik sırasında sizi ne gibi kontrol ve testler bekliyor bilmenizde fayda var. Takibinde olduğunuz doktor size bu konuda yol gösterecektir. Hangi haftalarda hangi kontrollerin yapılacağını vakitleri geldiğinde size bildirir. Merak edenler bu testler nedir, ne zaman ne için yapılır ufak çaplı bilgilendirme yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Oğluma hamileyken her bir kontrol ve teste endişeyle girdiğimi hatırlıyorum. Siz siz olun rahat olun ve aklınıza hiçbir kötü düşünce getirmeyin. Unutmayın sağlıklı bir hamilelik süreci için sizin mutlu ve huzurlu olmanız çok ama çok önemli.İşte yapılması gerekenler

Tansiyon Ölçümü: Gebelik zehirlenmesi denen durumun erken teşhisi için önemli. Digital aletlerle ölçüp kendinizi boşa telaşlandırmayın derim, ben öyle yapmıştım. Sonradan klasik aletlerin daha doğru ve güvenilir sonuçlar verdiğini öğrendim.


Kilo Kontrolü: Çok kritik olmamakla birlikte gebelik şekeri ya da gebelik zehirlenmesi hakkında fikir verebilir.

Tan Kan Sayımı: Anne adayının genel sağlık durumunu anlamaya yarar. Demir eksikliği, B12 ve folik asit eksiliği belirlenerek anneye gerekli takviye verilir. Nitekim bende demir eksikliği baş göstermişti. Gidermek için 5. aydan sonra düzenli demir kullandım.

İdrar Tahlili/Kültürü: Aklınızda bulunsun gebelik idrar yolları enfeksiyonlarını arttırıcı bir etkiye sahip o nedenle idrar tahlilini yaptırıp enfeksiyonu başında yakalamakta fayda var. Hamilelik sırasında ilaç kullanımını indirgemenin tek yolu düzenli kontrol.

Enfeksiyon Testleri: Hamile kalmadan önce bu testleri yaptırmadıysanız doktorunuz bu testleri yaptırmak isteyebilir. Bunlar: Toksoplazma, Rubella gibi testlerdir.

Ultrason: Gebeliğin takibi açısından son derece önemli. Aynı zamanda bebeğiniz sağlık durumu da bu yolla kontrol edilmiş oluyor. 19.-23. haftalar arasında da detaylı ultrason doktorlar tarafından öneriliyor.

İkili Test: 11.-14. haftalar arasında yapılan bir kan testi. Down sendromunun erken tespiti açısından son derece önemli bir test.

Üçlü Test: 16.-18. Haftalar arasında yapılan bir kan testi. Down sendromu ve nöral tüp defekti riskinin belirlenmesi açısından yine önemli bir test.

Glikoz Tolerans Testleri: 24.-28. Haftalar arasında yapılan şeker yükleme testidir.

Bu testler ilave olarak doktorunuz tarafından önerilen testler de olabilir aklımızda bulunsun.

Sağlıklı günler dilerim

2 yorum:

 1. Merhabalar simdi degil ama birkaca aya kadar hamile kalabilmeyi umut ederek sizi takibe aliyorum.bebde beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Cok sevındim.Allah saglıkla kucağınıza almayı nasip etsin. Çok sevgiler

   Sil