İkinci Trimester (14.-26. haftalar)

İşte hamileliğin en rahat geçtiği dönem. Şu aralar sonuna geldiğim dönem. Bitmeseydi iyiydi. İkinci hamilelik de olsa içimi bir korku aldı yine.

Bu dönem niye mi iyi sıkıntıların birçoğu azalan bir grafikle hafifliyor. Vücut hamileliğe tam adaptasyon sağlıyor. İlk trimesterde sonlanan organ gelişimi bu dönem hızlı büyümeye bırakıyor kendini. Organ gelişimi deyince bu dönemin en heyecanlı anına değinmeden geçemeyeceğim. 16. Haftadan itibaren artık ultrasonda bebeğin cinsiyeti net olarak görülebiliyor. Bizim 2 numaranın kız olduğunu tam 16. haftada öğrendik. Ultrasonda artık bir bebek görüntüsü görmek de ayrı bir heyecan doğrusu. Bu dönemde tarama testleri ve şeker testi sebebiyle doktor ziyaretleri fazlalaşıyor. Malum herşey bebeğin sağlığı için.
Bu dönem neler mi yaşadım. Artan kan hacmiyle birlikte tansiyon düşüklüğü, artan oksijen tüketimi nedeni ile nefes darlığı, kalça ve bel ağrısı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı (mevsim malum kış). Bunlar hikayenin olumsuz tarafları. 18. haftadan itibaren hissettiğim tekmeler ise hepsini unutturdu. Artık her geçen gün varlığını hissettiğim bebeğimi heyecanla bekliyorum. Yavaş yavaş başlayan bebek alışverişi ise ayrı bir keyif. Herkese mutlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi dilerim

2 yorum: