Subakut Tiroidit


Bu yazı bir sağlık makalesi değil. Sadece bu hastalığı geçirmiş biri olarak yaşadıklarımı paylaşacağım bir blog yazısı. Benim gibi bu hastalığa yakalananlar için bir tecrübe aktarımı niteliğinde.

2016 Kasım ayında boğaz ağrısı ile başladı herşey. Sonrasında elimi tiroid bölgesine dokundurmamla hassasiyet arttı. O bölgede adeta bir acı hissediyordum. Acı duymama rağmen yine de bir şey çıkar korkusuyla doktora gitmeyi aksattıkça aksattım.

Kutu kutu ağrı kesici ve antibiyotik kullandım ama nafile. Hastalık git gide gündelik hayatımı sürdürmede zorlanmaya yol açıyordu. İş yerinde çeneme vuran ağrı yüzünden sayısız ağrı kesici aldım. Sonrasında ne mi oldu ağrılar ve halsizlik dayanılmaz bir hal aldı.

Kendimi Prof. Dr. Semih Aydıntuğ’un muayenehanesinde buldum. İyi ki de gittim oraya. Tedaviye İlk başlarda bir ağrı kesici olan ve hafif seyir subakut tiroidit hastalarında aslında çok da etkili olabilen Cataflamla başladık. Ancak ne mümkün kandaki trombosit ve CRP değerleri gittikçe yükseliyordu.

Hastalık adeta beden ve ruh sağlığıma işkence ediyordu. Ağrı çektiğim zamanların çoğunu hatırlamaz oldum. Sanırım vücut böyle durumlarda kendini direk kapatıyor. Günün 5-6 saati benim için kopuktu adeta. Geceleri inleyerek ağrı kesici etkisiyle uyuyakaldığımı bilirim.

Derken doktorum istemeyerek de olsa kortizon tedavisine geçiş yaptı. Kortizonu aldıktan tam 36 saat sonra ağrılarım dinmeye başladı.

Bu tedaviye yaklaşık 1,5 ay boyunca devam ettik. Ta ki kandaki değerlerim normale dönene kadar. İlacı kestiğimizde doktorum hastalığın geçtiğini ancak bu hastalığın tiroidi tahrip ederek sekel bıraktığını ifade etti. Şu an bu nedenden dolayı tiroid hormonu tedavisi alıyorum.

Kasım 2016-Mart 2017 arası yaşadığım bu hastalık beni oldukça yıprattı. Yaklaşık 10 kilo verdim. Su bile içmede zorlanan ben şu an o günlerimi hatırlamak dahi istemiyorum.

İnsan hayatta her yaşadığından bir şeyler öğreniyor. Bu hastalıkla ilgili öyle komplike yazılar okudum ki kanser sanılıp ameliyat edilip komplikasyon yaşayan bir dolu hasta varmış. Ben şanslıydım doğru doktoru bulmuştum.

Buradan tekrar sayın Prof. Dr. Semih Aydıntuğ’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

1 yorum:

  1. Çok geçmiş olsun. Son zamanlarda tiroit şikayetleri çok arttı. Doğru Doktor çok önemli

    YanıtlaSil